محتوا و موارد استفاده برای سئو

بسته به منابع مختلف، تعاریف متفاوتی برای محتوا وجود دارد. در کسب‌و‌کارهای ایرانی هم، محتوا و تیم محتوا تعریف واحدی ندارد. در زیر تعریف «محتوا» و «بازاریابی محتوا» را از دو منبع آورده‌ام.

محتوا چیست | What is Content
تعریف محتوا از وب‌سایت Business Dictionary
بازاریابی محتوا چیست | What is Content Marketing
تعریف بازاریابی محتوا از وب‌سایت Content Marketing Institute

اما محتوا، اینجا برای من از زاویهٔ نیازی که سئو به آن پیدا می‌کند، معنا دارد. در واقع محتوا در خدمت سئو منظور من خواهد بود.

من به هر آن‌چه که در فرم‌ها و فرمت‌های متفاوت، در صفحات وب منتشر شوند، محتوا می‌گویم. محتوا می‌تواند متنی باشد یا ویدئویی. عکس، اینفوگرافیک، صوت یا هر فرم دیگری که این روزها ساخته می‌شود.

واضح است که برای سئو به محتوا نیاز دارید. نمی‌توانید مخاطب را به ناکجا هدایت کنید. حتی وقتی همه چیز مهیا باشد، هیچ پیشرفتی بدون محتوا پایدار نخواهد بود.

گوگل، محتوا را به معنای کیفیت ژورنالیستی یا نثر روان آن نمی‌شناسد. و به نوعی، می‌شناسد! به این معنا که گوگل مستقیما به معنای کلمات و هدف محتوای شما اهمیت نمی‌دهد. بلکه، بر اساس برخورد و رفتار کاربر، سنجه‌های عددی مرتبط با کیفیت محتوا را درک می‌کند. سنجه‌های مرتبط بسیاری وجود دارند، اما برای من، هر سنجه‌ای که در ابزارهای خود گوگل وجود دارد، ارزش توجه خواهد داشت. این که مخاطب چه مدت در صفحه می‌ماند، چه می‌کند و از آن‌جا به کجا می‌رود، اهمیت حیاتی در کیفیت‌سنجی محتوای صفحه دارد.

من اینطور فکر می‌کنم که کیفیت در مقابل کمیت صفحات اولویت بسیار بیش‌تری دارد. اما اگر وب را یک فضای بی‌انتها در نظر بگیرید، هر چه تعداد صفحات هدفمند بیش‌تری داشته باشید، نماینده‌های بیش‌تری برای حضور و بروز در این فضا خواهید داشت.

بهبود محتوای موجود

یکی از شیرین‌ترین تکنیک‌های سئو برای من، بهینه‌سازی صفحات موجود وب‌سایت‌هاست. شاید چون نتیجهٔ بسیار سریعی دارد.

برای این کار، صفحات مهم وب‌سایت را دست‌چین کنید. می‌توانید از گوگل آنالیتیکس یا سرچ کنسول گوگل برای این کار کمک بگیرید. در بخش «Behavior» و زیرشاخهٔ «Site Content» گوگل آنالیتیکس می‌توانید صفحات را با فیلترها و شرایط مد نظر فهرست کنید. تعداد بازدید (Pageview) و نرخ پرش (Bounce Rate) شاید مهم‌ترین فاکتورهای سنجش باشند. بهترین صفحات را پیدا کنید.

بهترین صفحات وب سایت | گوگل آنالیتیکس
پربازدیدترین صفحات وب‌سایت یک شرکت تولیدی در بازهٔ دو ماهه / گوگل آنالیتیکس

بر اساس نتایج جستجو، هر صفحه را با صفحات رقیب در دیگر وب‌سایت‌ها مقایسه کنید. هر چه می‌توانید صفحهٔ خودی را کامل‌تر کنید. اگر در صفحهٔ رقیب ویدئو وجود دارد، شما هم باید داشته باشید. اگر متن طولانی دارد، معمولا شما هم باید داشته باشید. و به همین ترتیب. کاری کنید که هیچ صفحه‌ای از شما کامل‌تر نباشد. به این ترتیب، یکی از بزرگ‌ترین بهانه‌های بی‌توجهی را از گوگل گرفته‌اید.

ایجاد محتوای جدید

محتوای جدید باید بر اساس نیاز کسب‌و‌کار و مبتنی بر تحقیق صورت بگیرد. تحقیق کلمات کلیدی بخشی از این تحقیقات است. به قصد جستجو (Search Intent) توجه کنید و صفحات را موضوع‌بندی شده تصور کنید.

هر صفحه باید یک موضوع داشته باشد. مثلا موضوع اصلی این صفحه، ۷ سرفصل راهبردی در مدیریت سئو نام‌گذاری شده است. من با تحقیق و بر اساس دانسته‌های خودم، تلاش کرده‌ام قصد کاربر را حدس بزنم و محتوای غنی‌تری تولید کنم. مثلا در انتها، فهرستی از منابع آورده‌ام. یا در ابتدا توضیحات ضروری که تصور کرده‌ام مفید هستند را آورده‌ام.

شما می‌توانید بر مبنای جستجوی مخاطب، زنجیره‌ای از نیازهای محتوایی را درم کنید و به آن‌ها پاسخ بدهید. صفحات را بر این اساس ایجاد کنید و دائما به روز کنید. وب‌سایتی که محتوای مرده دارد، کارکرد مرده‌ای خواهد داشت.

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *