لوکال سئو و سایر موقعیت‌های تبلیغات در گوگل

سئوی محلی یا لوکال سئو ممکن است مفیدتر از آن‌چه فکر می‌کنید باشد.

لوکال سئو به طور عمومی یعنی هر نوع بهینه‌سازی در راستای جذب ترافیک از جستجوهایی که موقعیت مکانی در آن‌ها مهم بوده است. جستجوهایی که جستجوگر، قصد انجام کار یا برقراری ارتباط از طریق یا به واسطهٔ موقعیت مکانی کسب‌و کار شما را دارد. جستجوهایی مثل این‌ها: کافی شاپ نزدیک، کله پزی غرب تهران، لوله کشی مشهد راهنمایی، بهترین رستوران اهواز.

برای لوکال سئو از ثبت کسب‌و‌کار خود در گوگل (Google My Business) شروع کنید. چند فرم ساده را پر کنید تا مشخصات کسب‌و‌کار شما با جستجوی برند، در گوگل نمایش داده شود.

ثبت کسب و کار در گوگل / لوکال سئو / Google My Business
با ثبت کسب‌و‌کار، گوگل مشخصات کسب‌و‌کار شما را نمایش می‌دهد.

لوکال سئو مساوی با ثبت کسب‌و‌کار در گوگل نیست. برای رتبه گرفتن در لوکال سئو، تمام تکنیک‌ها و موضوعات عمومی سئو پابرجاست. وب‌سایت سریع و مناسب موبایل، سئوی فنی و داخلی، بک‌لینک‌ها همگی سر جای خود هستند. اما در سئوی محلی، مفهوم ذکرشدگی (Citation) اهمیت زیادی دارد.

هرکجا که نام، شمارهٔ تلفن و آدرس کسب‌‌وکار شما در صفحات وب ثبت شود، مورد توجه گوگل خواهد بود. حتی اگر لینکی به وب‌سایت شما داده نشود.

سیگنال های سئو محلی / لوکال سئو
میزان تاثیرگذاری سیگنال‌ها لوکال سئو / درصدها و تصویر از Backlinko.com

جدا از این‌ها، موضوعات و تکنیک‌های دیگری نیز برای سئوی محلی مورد توجه هستند.

– تولید محتوای متناسب با جستجوی موقعیت‌محور

– ثبت وب‌سایت در آگهی‌نامه‌ها

– ثبت مشخصات کسب‌و‌کار (NAP / Name, Address, Phone Number) در وب‌سایت‌های مختلف

– دریافت نقد و بررسی یا کامنت در صفحهٔ کسب‌و‌کار در گوگل

– ایجاد بک لینک با متن لینک‌شده‌ (Anchor Text)، حاوی موقعیت مکانی

– استفاده از اسکیما مارک‌آپ (Schema Markup) برای کسب‌و‌کار محلی

دیگر موقعیت‌های تبلیغات در گوگل

تصاویر زیر را در اندازهٔ بزرگ مشاهده و با هم مقایسه کنید.

به حجم تبلیغات و کادرهای گوناگون موجود در نسخهٔ انگلیسی دقت کنید. به سختی می‌توان صفحه‌ای مشابه در نتایج فارسی پیدا کرد.

تبلیغات و استفاده از ابزارها و موقعیت‌های تبلیغات در گوگل، محدود به سئو نیست؛ اگر سئو را مشخصا بهینه‌سازی برای جذب ترافیک طبیعی (Organic Search) تعریف کنیم.

هرچند بسیاری از درها به روی ایران و ایرانی بسته است، اما هیچ‌گاه سئو را با تمام آن‌چه می‌شود انجام داد اشتباه نگیرید. تبلیغات در گوگل و فعالیت‌های رسانه‌ای می‌توانند حضور و بروز برند و کسب‌و‌کار شما در گوگل را گسترده‌تر کنند. انتخاب و اولویت‌بندی بین امکانات و راهکارهای بازاریابی و تبلیغات در گوگل، باید با دقت و بر اساس منابع صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *