زیرساخت فنی وب‌سایت و سئوی داخلی

«راه‌اندازی» یا «بهبود وب‌سایت فعلی» دو مسیر متفاوت خواهد بود. اینجا شاید مهم‌ترین موضوع، انتخاب «سیستم مدیریت محتوا/Content Management System» باشد.

سیستم مدیریت محتوا/CMS: این سیستم‌ها، زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای تولید، ویرایش و انتشار محتوای وب‌سایت‌ها هستنند.

الف) راه‌اندازی وب‌سایت جدید

اگر کسب‌و کار تازه‌ای را آغاز می‌کنید که محتوای وب‌سایت، بالاترین اولویت را دارد، از وردپرس استفاده کنید.

انتخاب زیرساخت فنی مناسب، موضوعی خارج از این مقاله است. زیرساخت فنی، می‌تواند مبتنی بر زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگون و ساختارهای فنی متفاوت باشد. انتخاب این مشخصات، قطعا شامل فاکتورهای بسیاری خواهد بود. اما اگر وب‌سایت شما می‌تواند با نسخهٔ ساده‌ای از وردپرس فعالیت‌های اصلی و کلیدی خودش را آغاز کند، حتما به آن فکر کنید.

از خوبی‌های وردپرس گفتن، بحث مفصل دیگری می‌طلبد. اما اگر اهمیت زمان را در نظر بگیریم و به به‌روزرسانی‌های آتی فکر کنیم، در بسیاری موارد، انتخاب گزینه‌هایی غیر از سیستم‌های مدیریت محتوای آماده، می‌تواند اشتباه هزینه‌ساز و مهلکی باشد.

حتی اگر کسب‌وکار، به زیرساخت‌های فنی پیچیده‌ای نیاز داشته باشد که وردپرس از پس آن بر نمی‌آید، می‌توان به نسخهٔ اولیه فکر کرد. یک نسخه از وب‌سایت که پس از مدتی، با زیرساخت دیگری جایگزین می‌شود. این‌گونه می‌توان با یک فاصلهٔ اندک، نسخهٔ جدیدی را مبتنی بر بازخوردها و داده‌های به دست آمده تولید کرد. در شرایطی که کسب‌و کار، علم دقیقی از نیازهای فنی خود دارد، باز می‌توان با وردپرس آغاز کرد و به طور موازی، زیرساخت فنی را توسعه داد.

نکاتی که در بخش «بهبود وب‌سایت فعلی» آمده است در زمان راه‌اندازی، باید به شکل دیگری مورد توجه قرار بگیرند. راه‌اندازی یک وب‌سایت با امکانات مورد نیاز برای سئو می‌تواند گزینهٔ هزینه‌سازی باشد. اما وردپرس، به عنوان بهینه‌ترین و پر امکانات‌ترین سی‌اِم‌اِس رایگان، از ابتدا از در دوستی با موتورهای جستجو وارد می‌شود. و بسیاری مشکلات سئویی موجود در سایر سیستم‌ها را ندارد.

اگر از سطح برنامه‌نویسی و طراحی/توسعهٔ وب‌سایت‌های ایرانی، میانگین بگیریم، قطعا به این نتیجه می‌رسیم که راه‌اندازی یک وب‌سایت وردپرسی بدون کوچک‌ترین تنظیمات و فعالیتی، نتیجهٔ سئویی بهتری نسبت به اغلب وب‌سایت‌ها خواهد داشت. چه هزینه‌های زمانی و مالی که در مسیر تولید سیستم مدیریت محتوای اختصاصی، باعث فلج شدن فعالیت‌های بازاریابی نشده است.

داده‌های Builtwith از وب‌سایت‌های وردپرسی در دنیا
داده‌های Builtwith از وب‌سایت‌های وردپرسی در دنیا / بیش از ۲۷ میلیون وب‌سایت فعال

برای مثال، وب‌سایت‌های کاله یا زر ماکارون طراحی و کاربری خوبی دارتد. که با وردپرس ساخته شده‌اند. هرچند نکات مربوط به سئو، در آن‌ها چندان لحاظ نشده است. از سایت‌های وردپرسی فوق‌العاده بهینه شده برای سئو، نمونه‌های خارجی زیادی وجود دارد. مثلا WP Beginner، Yoast، Variety یا TechCrunch.

انتخاب دامنه و سئو

دامنهٔ مورد نظرتان را به خاطر سئو کنار نگذارید. این که یک دامنه، حاوی کیورد مرتبط با کسب‌و‌کار شما باشد، می‌تواند به شکل بسیار جزئی اهمیت داشته باشد. اما انتخاب دامنه ابعاد بزرگ‌تری دارد که کفهٔ سنگین‌تری برای تصمیم‌گیری ایجاد می‌کنند.

ولی رعایت کردن چند نکته از لحاظ سئویی مفید خواهد بود:

– کوتاهی دامنه: هر چه ممکن است دامنه را کوتاه انتخاب کنید.

– پینگیلیش‌نویسی و دامنه‌های فارسی: به جز نام برند، کلمات را به هیچ‌وجه پینگیلیش به کار نبرید. استفاده از دامنه‌های فارسی به طور کلی توصیه نمی‌شود. از دید سئویی، هر زبانی به جز انگلیسی، انتخاب اشتباهی برای دامنه به نظر می‌رسد.

– خط فاصله: حتی‌الامکان از خط فاصله (-) استفاده نکنید. اما اگر دامنه با خط فاصله بهتر خوانده می‌شود، می‌توان چشم‌پوشی کرد و اهمیت بالایی ندارد.

– پسوند دامنه‌ها: با استفاده از پسوندهای بسیار جدید مثل Business و Doctor، ممکن است مشکلاتی در ابزارهای سئو داشته باشید که قطعا به مرور برطرف خواهند شد. اما پسوند دامنه‌ها اولویت چندانی برای سئو ندارند.

پسوند .com مطمئن‌ترین انتخاب به نظر می‌رسد. اما دامنه‌های محلی هیچ مشکلی ندارند. در زمانی که وب‌سایت‌های چندزبانه یا با مخاطبان غیر ایرانی دارید، ممکن است استفاده از .com انتخاب درست‌تری باشد.

– ساب‌دامنه‌ها: به طور کلی به جای ساب‌دامنه‌ها، از فولدرها استفاده کنید. استفاده از ساب‌دامین‌ها می‌تواند پیچیدگی‌های آماری و عملیاتی برای سئو ایجاد کند. بنابراین بهتر است از  mehdi.com/blogs به جای blog.mehdi.com استفاده شود.

– سن دامنه و خرید دامنه‌های قدیمی: هیچ‌گاه به خاطر سئو، دامنه‌های قدیمی را نخرید. سن دامنه مهم است و در برخی موارد، فاکتور مهمی محسوب می‌شود. اما عمر دامنه، یکی از حدودا ۲۰۰ فاکتور سئو است. از طرفی ممکن است دامنهٔ مشکل‌داری بخرید که امکان استفاده از آن را نداشته باشید.

تعداد دامنه های اینترنت
تعداد و پراکندگی دامنه‌ها در اینترنت / ۲۸ اسفند ۹۸ / داده‌ها از Domain Name Stats

ب) بهبود وب‌سایت فعلی

ارزشش را دارد؟ به این سوال پاسخ بدهید و از یک متخصص مشورت بگیرید. برخی اوقات، راه‌اندازی وب‌سایت جدید گزینهٔ منطقی‌تری‌ست.

اگر تصمیم بر بهبود وب‌سایت فعلی گرفتید، می‌توانید این فهرست را مد نظر قرار دهید:

 • ساختار لینک‌ها / URL Structure
 • سرعت وب‌سایت / Page Speed
 • نسخهٔ موبایل با یا بدون اَمپ (Mobile Version / Accelerated Mobile Pages)
 • نقشهٔ سایت / HTML and XML Sitemap
 • لینک‌دهی داخلی / Internal Linking
 • داده‌های ساختار یافته / Structured Data
 • بهینه‌سازی تصاویر و تگ جایگزین / Image Optimization and Its Alt Tag
 • متا تگ‌ها / Meta Tags
 • تگ‌های اِچ/ H Tags
 • تگ نو-ایندکس / No-Index Tag
 • محتوا یا صفحات تکرای / Duplicate Content or Pages
 • لینک‌های شکسته / Broken URLs
 • بررسی ریدیرکت دامنه/ Domain Address Redirect
 • بررسی ریدیرکت‌های صفحات / Page Redirects
 • فایل دستورها به روبوت‌ها / Robots.txt File
 • تگ کَنونیکال / Canonical Tag
 • گواهی اِس‌اِس‌اِل / SSL Certificate
 • + گوگل سرچ کنسول و آنالیتیکس / Google Analytics and Search Console

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *