نتایج سئو: چه زمانی و چه نتایجی؟

نتایج هر فعالیت هدفمند و منظمی را در بهترین حالت پس از یک و در بدترین حالت چهار ماه بعد می‌توانید مشاهده کنید.

بسته به میزان رقابت گوگلی در حوزهٔ فعالیت، منابع و چگونگی اجرای مسائل، انتظاری که باید داشته باشید، کاملا متفاوت است. در ۶ ماه، می‌توانید با علی بابا یا دیجی کالا هم رقابت کنید. اما نمی‌توانید در تمام کلمات کلیدی از آن‌ها پیش بیفتید.

هدفمندی رمز پیشرفت‌هاست.

گاهی اشتباهی رخ می‌دهد. وب‌سایت موبایل.‌آی‌آر، در عبارت «خرید موبایل» از دیجی کالا جلو افتاده است. اما در حجم گسترده‌ای از کلمات مرتبط با موضوع خرید موبایل، رتبه‌های پایین‌تری دارد. همیشه کسب رتبه در تعداد بالاتری کلمه‌ٔ کلیدی طولانی، در مقابل کسب تعداد محدودی عبارت عمومی اما پربازدید، به ترافیک بیش‌تری منجر می‌شود. در واقع هر عبارت یا کیورد، حاشیه‌های بسیاری دارد. شاید بتوان گفت هر کلمهٔ کلیدی پربازدید و کوتاه (مثل: خرید موبایل / بلیط قطار) بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر ترافیک مرتبط، خارج از خود کلمه در گوگل دارند.

نتایج باید قابل اندازه‌گیری باشد. گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس ابزارهای فوق‌العاده‌ای هستند.

نمودار ۶ ماهه بهینه سازی وب سایت فروشگاهی | سئو فروشگاهی
اگر حوزهٔ کم ترافیکی نداشته باشید، یک نمودار ۶ ماهه از پیشرفت قابل قبول می‌تواند شبیه به این باشد.

اعداد ممکن است بسته به منابع یا حوزهٔ رقابت، بسیار متفاوت باشد. اما برای مثال، اگر یک وب‌سایت صفر کیلومتر آماده را با ۲۰ میلیون تومان بودجهٔ ۶ ماهه در نظر بگیرید. در ماه هفتم باید حداقل انتظار ۲ هزار بازدیدکنندهٔ ماهیانه از گوگل را داشته باشید. همان‌طور که گفتم این تخمین‌ها برای کسب‌و‌کار شما ممکن است به کلی متفاوت باشند.

چه زمانی هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرید؟

وقتی که وب‌سایت به درستی و سادگی در دسترس گوگل نباشد و زیرساخت و تنظیمات فنی نامناسبی داشته باشید؛ زمانی که فقط محتوای کپی شده در وب‌سایت منتشر شده است؛ یا اگر فقط بک لینک خریده‌اید، منتظر نتیجهٔ خاصی نباشید.

ممکن است خرید بک لینک حتی در میان‌مدت هم رتبه‌های خوبی برای شما کسب کند. اما به ندرت بیش‌تر از یک سال دوام می‌آورد. مگر حوزهٔ کم ترافیکی داشته باشید و البته خرید بک لینک هم هیچ گاه متوقف نشود و لینک‌ها را از دست ندهید.

بنابراین به طور کلی اگر بر اساس نیازسنجی و بررسی رقبا، اهداف عددی مشخصی در سئو نداشته باشید، کار سختی خواهید داشت.

هیچ معجزه‌ای در کار نیست. بذر می‌کارید و جلوتر دِرو می‌کنید. بذر بد بکارید یا جای نامناسب بکارید، حاصلی نخواهد داشت. بذر کم بکارید، کم‌تر هم دِرو می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *