کاربرد فعالیت شبکه‌های اجتماعی برای سئو

شبکه‌های اجتماعی مثل محتوا، یا ایمیل، می‌توانند کانال‌های مجزایی باشند. اما استراتژی عمومی بازاریابی دیجیتال، همیشه در چینش متوازن و هدفمند این اجزا اتفاق می‌افتد.

شبکه‌های اجتماعی برای سئو مهم هستند؟ قطعا. اما چگونه؟

شما از هر صفحه‌ای در وب، که به صفحهٔ مد نظرتان لینک بدهید برای سئو مهم است. اگر برند، آدرس وب‌سایت و هرگونه اطلاعات مرتبط با شما در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود، برای سئو مهم خواهد بود. در هر کجای وب که منتشر شوید، برای سئو بی‌اهمیت نیست. اما چرا می‌گویند «شبکه‌های اجتماعی در سئو تاثیر ندارند» یا «تاثیر مستقیم ندارند».

شبکه‌های اجتماعی صفحات بسیاری دارند. تعداد صفحاتی که در زیرساخت فنی این وب‌سایت‌ها ایجاد می‌شود، ارقام بسیار بزرگی هستند.

ایندکس فیس بوک و آمازون در گوگل
صفحات ایندکس شدهٔ آمازون در مقابل فیس‌بوک / حجیم‌ترین وب‌سایت تجاری دنیا در برابر بزرگ‌ترین شبکهٔ اجتماعی / +۲ میلیارد صفحه اختلاف

غول بزرگی مثل موتور جستجوی گوگل هم این صفحات را به درستی کراول (Crawl) نمی‌کند. همیشه آخرین نسخه از صفحه را پیش خودش ندارد. و نمی‌تواند سیگنال‌های سئو را به کیفیت همیشه، در صفحات دنبال کند. و اصلا تمایلی برای این کار ندارد.

واضح است که گوگل و بسیاری موتورهای جستجو، الگوریتم‌ها و قواعدی برای عملکرد جستجوگرشان دارند. برای همین با رویش و گسترش شبکه‌های اجتماعی، سعی کردند آن‌ها را در مسیر اهداف خودشان حفظ کنند. به زبان ساده، دخالت دادن آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد به وضعیت رتبه‌ها، کار را خراب می‌کند و همه چیز را به هم می‌ریزد.

اما این به معنای بی‌تاثیر بودن شبکه‌های اجتماعی در سئو نیست. به هیچ‌وجه. برای سئو کردن هر وب‌سایتی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی لازم است، یا لازم خواهد شد.

اگر ابتدای مسیر هستید، پیشنهاد من این است: هر کجا که می‌توانید چیزی از خودتان منتشر کنید. در هر صفحه‌ای که می‌تواند آدرس وب‌سایت، برند و اطلاعاتی از کسب‌و‌کار شما را به رایگان یا با هزینهٔ اندک منتشر کند، مطلبی بگذارید. شبکه‌های اجتماعی هم همین‌طور. این شبکه‌ها می‌توانند حتی با نام کسب‌و‌کار شما نباشند، اما اطلاعات شما را منتشر کنند.

در عین حال، اگر تنها روی شبکه‌های اجتماعی حساب کنید، می‌تواند بی‌نتیجه باشد. گوگل، به خاطر حساب اینستاگرام پربازدید، اعتباری در نتایج جستجوی خودش برای شما قائل نمی‌شود.

در بازار موتورهای جستجو، نمونه‌هایی از جستجوگر برای شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. گوگل هم اصلا عقب نیست و جستجوهای خودش در شبکه‌های اجتماعی را پیشرفته‌تر کرده است. در واقع، گوگل همیشه می‌داند که شما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارید یا نه. و این را در نتایج جستجوی خودش قطعا تاثیر می‌دهد.

چرا تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در سئو موضوع بحث بوده است؟

مَت کاتس (Matt Cutts) معروف، در ۲۰۱۰ گفته بوده که گوگل از سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی (Social Signals) برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

تاثیر شبکه های اجتماعی در رتبه‌بندی گوگل
Does Google use data from social sites in ranking? | Youtube Video

قبل‌ترش گفته است که استفاده نمی‌کند. اما ۴ سال بعد (Are pages from social media sites ranked differently?)، بیش‌تر توضیح می‌دهد که رفتار گوگل با شبکه‌های اجتماعی و سیگنال‌های سئویی مرتبط با آن‌ها چگونه است.

از توجه به ساختار سیال وب در دو دههٔ گذشته، و گسترش شبکه‌های اجتماعی، به نظر با یک موضوع جاری طرف هستیم. و این می‌تواند معادلات را به هم بزند.

در مواردی شبکه‌های اجتماعی، اجازهٔ دسترسی به خزنده‌های گوگل نمی‌دهند. گوگل هم جدا از دیگر صفحات وب، به شکل ویژه‌ای با صفحات اجتماعی برخورد می‌کند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای مصرف سئویی، باید با آگاهی از چگونگی تاثیرگذاری صورت بگیرد.

توییتر دونالد ترامپ
نمایش توییت‌های دونالد ترامپ در صفحات جستجو / یکی از اشکالی که شبکه‌های اجتماعی و گوگل، به هم مرتبط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *