bookmark_borderنتایج سئو: چه زمانی و چه نتایجی؟

نتایج هر فعالیت هدفمند و منظمی را در بهترین حالت پس از یک و در بدترین حالت چهار ماه بعد می‌توانید مشاهده کنید.

بسته به میزان رقابت گوگلی در حوزهٔ فعالیت، منابع و چگونگی اجرای مسائل، انتظاری که باید داشته باشید، کاملا متفاوت است. در ۶ ماه، می‌توانید با علی بابا یا دیجی کالا هم رقابت کنید. اما نمی‌توانید در تمام کلمات کلیدی از آن‌ها پیش بیفتید.

هدفمندی رمز پیشرفت‌هاست.

گاهی اشتباهی رخ می‌دهد. وب‌سایت موبایل.‌آی‌آر، در عبارت «خرید موبایل» از دیجی کالا جلو افتاده است. اما در حجم گسترده‌ای از کلمات مرتبط با موضوع خرید موبایل، رتبه‌های پایین‌تری دارد. همیشه کسب رتبه در تعداد بالاتری کلمه‌ٔ کلیدی طولانی، در مقابل کسب تعداد محدودی عبارت عمومی اما پربازدید، به ترافیک بیش‌تری منجر می‌شود. در واقع هر عبارت یا کیورد، حاشیه‌های بسیاری دارد. شاید بتوان گفت هر کلمهٔ کلیدی پربازدید و کوتاه (مثل: خرید موبایل / بلیط قطار) بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر ترافیک مرتبط، خارج از خود کلمه در گوگل دارند.

نتایج باید قابل اندازه‌گیری باشد. گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس ابزارهای فوق‌العاده‌ای هستند.

نمودار ۶ ماهه بهینه سازی وب سایت فروشگاهی | سئو فروشگاهی
اگر حوزهٔ کم ترافیکی نداشته باشید، یک نمودار ۶ ماهه از پیشرفت قابل قبول می‌تواند شبیه به این باشد.

اعداد ممکن است بسته به منابع یا حوزهٔ رقابت، بسیار متفاوت باشد. اما برای مثال، اگر یک وب‌سایت صفر کیلومتر آماده را با ۲۰ میلیون تومان بودجهٔ ۶ ماهه در نظر بگیرید. در ماه هفتم باید حداقل انتظار ۲ هزار بازدیدکنندهٔ ماهیانه از گوگل را داشته باشید. همان‌طور که گفتم این تخمین‌ها برای کسب‌و‌کار شما ممکن است به کلی متفاوت باشند.

چه زمانی هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرید؟

وقتی که وب‌سایت به درستی و سادگی در دسترس گوگل نباشد و زیرساخت و تنظیمات فنی نامناسبی داشته باشید؛ زمانی که فقط محتوای کپی شده در وب‌سایت منتشر شده است؛ یا اگر فقط بک لینک خریده‌اید، منتظر نتیجهٔ خاصی نباشید.

ممکن است خرید بک لینک حتی در میان‌مدت هم رتبه‌های خوبی برای شما کسب کند. اما به ندرت بیش‌تر از یک سال دوام می‌آورد. مگر حوزهٔ کم ترافیکی داشته باشید و البته خرید بک لینک هم هیچ گاه متوقف نشود و لینک‌ها را از دست ندهید.

بنابراین به طور کلی اگر بر اساس نیازسنجی و بررسی رقبا، اهداف عددی مشخصی در سئو نداشته باشید، کار سختی خواهید داشت.

هیچ معجزه‌ای در کار نیست. بذر می‌کارید و جلوتر دِرو می‌کنید. بذر بد بکارید یا جای نامناسب بکارید، حاصلی نخواهد داشت. بذر کم بکارید، کم‌تر هم دِرو می‌کنید.

bookmark_borderاستفادهٔ حداکثری از منابع مالی، برای نتایج واقعیِ سئو

منابع به صورت عمومی شامل تعداد افراد درگیر در موضوع و البته بودجه خواهد بود.

اگر می‌دانید سئو چطور باید دنبال شود، بودجه را قبل از هر چیز، به افراد تخصیص دهید. مهارت افراد می‌تواند مثل هر فنّ دیگری، بازی را تغییر دهد. شناخت مهارت فنی افراد، چه در سئو و چه در هر امر تخصصی دیگری، موضوعی‌ست جداگانه که از این مقاله جداست. اما همیشه افراد متخصص بهتر از بسته‌های از پیش طراحی شده عمل می‌کنند. شرایط هر کسب‌و‌کار، نیازهای خودش را ایجاد می‌کند. و طبیعتا بدون نیازسنجی و اولویت‌بندی، جز پیشرفت‌های محدود و اغلب مقطعی، چیز دیگری اتفاق نمی‌افتد.

قیمت استخدام متخصص سئو
اگر منابع کافی و بلند مدت ندارید، شاید سئو انتخاب مناسبی نباشد.

هزینه‌های دیگری هم در سئو وجود دارند:

– بهبود یا ایجاد زیرساخت فنی

– رپورتاژ آگهی و بک لینک

– تولید و انتشار محتوا

– فعالیت‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی

– ابزارها، نرم‌افزارها یا دسترسی‌های ویژه

به جز این‌ها، بسیاری هزینه‌های غیرمستقیم وجود دارند که ممکن است به بهبود سئو کمک کنند. مثلا طراحی یک رابط کاربری جدید ممکن است با اصلاح لینک‌دهی داخلی، به بهبود چرخهٔ اعتبار منجر شود.

اما به طور عمومی، فهرست بالا، اصلی‌ترین هزینه‌های جاری در سئو هستند. اگر چیزی از قلم افتاده یا نکته‌ای می‌بینید، لطفا با من در تماس باشید.

اما چگونه این منابع در سئو هزینه می‌شوند؟

بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌اید، وضعیت رقبا و اهداف مشخص شده‌اند. اکنون یک نسخهٔ اولیه از استراتژی در اختیار دارید. تکنیک‌ها را بر اساس شکل تاثیرگذاری و زمان کسب نتایج دسته‌بندی کنید. معمولا لینک‌سازی، بهینه‌سازی فنی و محتوا اصلی‌ترین و فوری‌ترین هزینه‌ها خواهند بود.

درک این که هر کدام از ۷ سرفصل بالا، چگونه بر سئو تاثیرگذار هستند، بسیار مهم است. مثلا اگر در محتوا سرمایه‌گذاری کرده‌اید اما زیرساخت فنی مناسبی ندارید، ممکن است تقریبا هیچ نتیجه‌ای نگیرید. یا اگر بدون محتوای متناسب، حجم زیادی لینک بسازید، ممکن است پیشرفت‌های مقطعی کسب کنید یا تاثیر منفی ببینید.

معمولا بهینه‌سازی‌های فنی، موازی با تولید محتوا و لینک‌سازی در جریان هستند. اگر وب‌سایت بزرگی دارید، به تناسب نیازها و تغییرات کسب‌و‌کار، سئوی وب‌سایت هم باید بازبینی شود.

صرفا بر اساس تجربهٔ شخصی: به طور میانگین، یک وب‌سایت صفر کیلومتر، در اغلب صنایع و حوزه‌ها، بین ۱ تا ۳ سال تا جلو زدن از ۸۰ درصد رقبا کار دارند. اگر موفقیتی در کار باشد.

بنابراین، برای برطرف کردن این سه نیاز اصلی، بودجه را حداقل ۶ ماهه تقسیم کنید.

bookmark_borderاندازه‌گیری و بازتاب داده‌ها در استراتژی و تکنیک‌ها

برای داده‌های مرتبط لزوما ابزارهای بسیار تخصصی نیاز نیست. ابزارهای رایگان گوگل و خود صفحهٔ نتایج بهترین ابزارهای شما هستند. که می‌توان در کنار افزونه‌های مرورگر و نسخه‌های محدود ابزارهای پولی برای بررسی اوضاع وب‌سایت به رایگان استفاده کرد.

چند ابزار پیشنهادی: SEO Minion, BuiltWith, Open SEO Stats, Ahrefs Backlink Checker

برای اجرای سئو به ابزارهای تخصصی نیاز دارید. اما برای بررسی نتایج، سرچ کنسول و آنالیتیکسِ گوگل، بهترین انتخاب به نظر می‌رسند.

فهرست برخی از شاخص‌های مهمی که باید اندازه‌گیری شوند در زیر آمده است.

 • رتبهٔ صفحات وب‌سایت در نتایج جستجو / Keyword Ranking
 • حجم ترافیک ورودی از موتورهای جستجو / Organic Search Traffic
 • تعداد بازدیدها و بازدیدکنندگان از موتورهای جستجو / Visits and Visitors from Search Traffic
 • میانگین زمان حضور در صفحه / Average Duration Time
 • کیفیت و تعداد بک‌لینک‌ها / Backlinks’ Quality and Quantity
 • حجم اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی / Social Likes and Shares

از نظر من داده‌ها، در اینجا دو قسمت هستند. داده‌هایی که از نتیجهٔ فعالیت‌ها ایجاد شده‌اند و داده‌هایی که برای هر فعالیتی لازم یا مفید هستند.

تعیین اهداف با تحقیقات اولیه

با تحقیق بازار جستجو، رقبا و کلمات کلیدی، داده‌های بسیاری دارید که باید در هدفمندسازی فعالیت‌های خود دخالت دهید.

هدف شما از سئو، دستیابی به رتبهٔ یک برای تعدادی کلمات کلیدی است. همیشه بهترین روش، هدف‌گذاری روی کلمات کلیدی بلندتر هستند که در یک ساختار هرمی، به کلمات کلیدی عمومی‌تر و بزرگ‌تر می‌رسند.

بسیار ضروری‌ست که این کلمات با دقت انتخاب شوند. معمولا با کلماتی که بدون تحقیق تخصصی انتخاب شده‌اند، نمی‌توان هدف‌گذاری و اولویت‌بندی دقیقی انجام داد.

نتایج فعالیت‌ها چگونه رصد می‌شوند؟

تعداد ورودی‌های گوگل را در بازه‌های زمانی مقایسه کنید. تعطیلات، مناسبت‌ها و اتفاقات ایران را فراموش نکنید.

در سنجه‌های مشخصی باید پیشرفت داشته باشید. اما درصد این پیشرفت‌ها معمولا ملاک معقولی نیست. بلکه نسبت ورودی‌های شما به کل بازار جستجو در حوزهٔ فعالیت، انتخاب بهتری به نظر می‌رسد.

مثلا تعداد کاربرها و نشست‌ها (Users, Sessions) باید پیشرفت کرده باشد، اما اگر نرخ پرش (Bounce Rate) بالایی دارید، می‌توان پیش‌بینی کرد که پیشرفت متوقف خواهد شد.

صفحات خروج (Exit Pages) را در گوگل آنالیتیکس بررسی کنید و وضعیت سنجه‌های وب‌سایت را در بخش «All Pages» با دقت بررسی کنید. کیفیت صفحات را با سنجه‌هایی مثل زمان سپری شده در صفحه (Duration Time)، نرخ پرش و نشست‌های انجام شده (Sessions) بسنجید و صفحات را بهینه‌سازی کنید.

به این ترتیب، ترافیک را هدفمند می‌کنید و روی بهبود نرخ تبدیل (Conversion Rate) هم کار می‌کنید.

bookmark_borderنکات ضروری، پیش از آغاز سئو

همان‌طور که نمی‌شود از میان‌بر به تناسب اندام پایدار رسید، نتایج مناسب و پایدار در سئو، حاصل یک پروسهٔ صحیح با اولویت‌بندی‌های زمان‌بندی شده و منعطف خواهد بود. مگر این که خطرات قرص‌ها و داروهای تناسب اندام را بپذیرید. گاهی ممکن است نتایج جالبی هم بگیرید. اما اگر کسی با قرص چیزی را تضمین کرد، شک کنید.

استراتژی صحیح، یک استراتژی منعطف خواهد بود، که برای هر کسب‌و‌کار، شخصی‌سازی شده است. اما ذکر این چند نکته، برای برنامه‌ریزی یا اجرای صحیح سرفصل‌های بعدی، ضروری خواهد بود.

نکات ضروری پیش از آغاز سئو
چند نکتهٔ ضروری پیش از شروع

– اولویت‌بندی تکنیک‌ها و فعالیت‌ها: تکنیک‌های سئو بر مبنای نیاز الویت‌بندی می‌شوند. هیچ‌گاه منابع، به طور مساوی در تکنیک‌ها و فعالیت‌ها تقسیم نمی‌شود. توان و بودجهٔ سئو، باید همیشه بر یک یا دو حوزهٔ اصلی، تمرکز بیش‌تری داشته باشد. انتخاب تکنیک‌ها، همیشه بر اساس اهمیت عمومی حوزهٔ مرتبط با آن صورت نمی‌گیرد. بلکه بر مبنای شرایط رقابت و وضعیت موجود، متفاوت هستند.

– چرخ‌دنده‌های بازاریابی: برای «بازاریابی» در حال حاضر چه می‌کنید؟ برای «بازاریابی دیجیتال» چطور؟ به هماهنگی و همسو کردن سئو با سایر فعالیت‌ها فکر کنید. چه مخاطبی را در وب، مد نظر دارید؟ با ارائهٔ چه محتوایی، می‌توانید تعاملات منفعت‌سازی از این مخاطبان داشته باشید؟ به سایر حوزه‌های بازاریابی دیجیتال فکر کنید و شخصیت‌های تکمیل‌کننده‌ای برای هر کدام تصور کنید.

– نظم و ریتم پروسه‌ها: هرچند تمام توان ما، به طور مساوی در ۷ سرفصل زیر تقسیم نخواهد شد، اما تناسب فعالیت‌ها ضروری‌ست. اگر ۱۰۰۰ واحد توان دارید، همه را یک‌جا هزینه نکنید. میان‌مدت و بلندمدت را همیشه در نظر داشته باشید.

– توان اجرایی و بودجه: چه کسی مسئول سئو خواهد بود؟ آیا سئوی شما متکی به یک نفر است؟ چه مقدار بودجه دارید؟ چه مقدار از توانایی تیم خود مطمئن هستید؟ نتایج هزینه‌ها از نظر شما باید چه نتیجه‌ای داشته باشد؟ پاسخ این پرسش‌ها مشخص می‌کند که در رقابت با سایرین کجای کار ایستاده‌اید و می‌توان چه انتظاری داشت.

– نتایج و داده‌ها: اگر بر مبنای داده‌ها تصمیم نگیرید، تیر به تاریکی زده‌اید. خواندن داده‌ها، ممکن است اولویت‌بندی، نظم و ریتم پروسه‌ها یا بودجه‌بندی را تغییر دهد. بدون داده‌ها تقریبا هیچ‌چیز، از جمله سئو، ممکن نیست.

– مشورت بگیرید: از چند نفر متخصص مشورت بگیرید. اگر یک شرکت بزرگ هستید، حتما افراد متخصصی را برای گفت‌و‌گو دعوت کنید. هر مشورتی، شانس گمراه‌کننده بودن دارد. شما هستید که تشخیص می‌دهید.

زمان را فراموش نکنید: روزها می‌گذرند و تصمیمی گرفته نمی‌شود. طبیعی‌ست. بزرگ‌ترین کسب‌و‌کارها هم توان محدودی دارند. اگر به سئو اهمیت می‌دهید، با برنامه‌ریزی، زمانی را برای شروع کار مشخص کنید. ملزومات و اهداف را تعیین کنید. و با پیگیری، کار را آغاز کنید.

 

bookmark_borderلوکال سئو و سایر موقعیت‌های تبلیغات در گوگل

سئوی محلی یا لوکال سئو ممکن است مفیدتر از آن‌چه فکر می‌کنید باشد.

لوکال سئو به طور عمومی یعنی هر نوع بهینه‌سازی در راستای جذب ترافیک از جستجوهایی که موقعیت مکانی در آن‌ها مهم بوده است. جستجوهایی که جستجوگر، قصد انجام کار یا برقراری ارتباط از طریق یا به واسطهٔ موقعیت مکانی کسب‌و کار شما را دارد. جستجوهایی مثل این‌ها: کافی شاپ نزدیک، کله پزی غرب تهران، لوله کشی مشهد راهنمایی، بهترین رستوران اهواز.

برای لوکال سئو از ثبت کسب‌و‌کار خود در گوگل (Google My Business) شروع کنید. چند فرم ساده را پر کنید تا مشخصات کسب‌و‌کار شما با جستجوی برند، در گوگل نمایش داده شود.

ثبت کسب و کار در گوگل / لوکال سئو / Google My Business
با ثبت کسب‌و‌کار، گوگل مشخصات کسب‌و‌کار شما را نمایش می‌دهد.

لوکال سئو مساوی با ثبت کسب‌و‌کار در گوگل نیست. برای رتبه گرفتن در لوکال سئو، تمام تکنیک‌ها و موضوعات عمومی سئو پابرجاست. وب‌سایت سریع و مناسب موبایل، سئوی فنی و داخلی، بک‌لینک‌ها همگی سر جای خود هستند. اما در سئوی محلی، مفهوم ذکرشدگی (Citation) اهمیت زیادی دارد.

هرکجا که نام، شمارهٔ تلفن و آدرس کسب‌‌وکار شما در صفحات وب ثبت شود، مورد توجه گوگل خواهد بود. حتی اگر لینکی به وب‌سایت شما داده نشود.

سیگنال های سئو محلی / لوکال سئو
میزان تاثیرگذاری سیگنال‌ها لوکال سئو / درصدها و تصویر از Backlinko.com

جدا از این‌ها، موضوعات و تکنیک‌های دیگری نیز برای سئوی محلی مورد توجه هستند.

– تولید محتوای متناسب با جستجوی موقعیت‌محور

– ثبت وب‌سایت در آگهی‌نامه‌ها

– ثبت مشخصات کسب‌و‌کار (NAP / Name, Address, Phone Number) در وب‌سایت‌های مختلف

– دریافت نقد و بررسی یا کامنت در صفحهٔ کسب‌و‌کار در گوگل

– ایجاد بک لینک با متن لینک‌شده‌ (Anchor Text)، حاوی موقعیت مکانی

– استفاده از اسکیما مارک‌آپ (Schema Markup) برای کسب‌و‌کار محلی

دیگر موقعیت‌های تبلیغات در گوگل

تصاویر زیر را در اندازهٔ بزرگ مشاهده و با هم مقایسه کنید.

به حجم تبلیغات و کادرهای گوناگون موجود در نسخهٔ انگلیسی دقت کنید. به سختی می‌توان صفحه‌ای مشابه در نتایج فارسی پیدا کرد.

تبلیغات و استفاده از ابزارها و موقعیت‌های تبلیغات در گوگل، محدود به سئو نیست؛ اگر سئو را مشخصا بهینه‌سازی برای جذب ترافیک طبیعی (Organic Search) تعریف کنیم.

هرچند بسیاری از درها به روی ایران و ایرانی بسته است، اما هیچ‌گاه سئو را با تمام آن‌چه می‌شود انجام داد اشتباه نگیرید. تبلیغات در گوگل و فعالیت‌های رسانه‌ای می‌توانند حضور و بروز برند و کسب‌و‌کار شما در گوگل را گسترده‌تر کنند. انتخاب و اولویت‌بندی بین امکانات و راهکارهای بازاریابی و تبلیغات در گوگل، باید با دقت و بر اساس منابع صورت بگیرد.

bookmark_borderکاربرد فعالیت شبکه‌های اجتماعی برای سئو

شبکه‌های اجتماعی مثل محتوا، یا ایمیل، می‌توانند کانال‌های مجزایی باشند. اما استراتژی عمومی بازاریابی دیجیتال، همیشه در چینش متوازن و هدفمند این اجزا اتفاق می‌افتد.

شبکه‌های اجتماعی برای سئو مهم هستند؟ قطعا. اما چگونه؟

شما از هر صفحه‌ای در وب، که به صفحهٔ مد نظرتان لینک بدهید برای سئو مهم است. اگر برند، آدرس وب‌سایت و هرگونه اطلاعات مرتبط با شما در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود، برای سئو مهم خواهد بود. در هر کجای وب که منتشر شوید، برای سئو بی‌اهمیت نیست. اما چرا می‌گویند «شبکه‌های اجتماعی در سئو تاثیر ندارند» یا «تاثیر مستقیم ندارند».

شبکه‌های اجتماعی صفحات بسیاری دارند. تعداد صفحاتی که در زیرساخت فنی این وب‌سایت‌ها ایجاد می‌شود، ارقام بسیار بزرگی هستند.

ایندکس فیس بوک و آمازون در گوگل
صفحات ایندکس شدهٔ آمازون در مقابل فیس‌بوک / حجیم‌ترین وب‌سایت تجاری دنیا در برابر بزرگ‌ترین شبکهٔ اجتماعی / +۲ میلیارد صفحه اختلاف

غول بزرگی مثل موتور جستجوی گوگل هم این صفحات را به درستی کراول (Crawl) نمی‌کند. همیشه آخرین نسخه از صفحه را پیش خودش ندارد. و نمی‌تواند سیگنال‌های سئو را به کیفیت همیشه، در صفحات دنبال کند. و اصلا تمایلی برای این کار ندارد.

واضح است که گوگل و بسیاری موتورهای جستجو، الگوریتم‌ها و قواعدی برای عملکرد جستجوگرشان دارند. برای همین با رویش و گسترش شبکه‌های اجتماعی، سعی کردند آن‌ها را در مسیر اهداف خودشان حفظ کنند. به زبان ساده، دخالت دادن آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد به وضعیت رتبه‌ها، کار را خراب می‌کند و همه چیز را به هم می‌ریزد.

اما این به معنای بی‌تاثیر بودن شبکه‌های اجتماعی در سئو نیست. به هیچ‌وجه. برای سئو کردن هر وب‌سایتی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی لازم است، یا لازم خواهد شد.

اگر ابتدای مسیر هستید، پیشنهاد من این است: هر کجا که می‌توانید چیزی از خودتان منتشر کنید. در هر صفحه‌ای که می‌تواند آدرس وب‌سایت، برند و اطلاعاتی از کسب‌و‌کار شما را به رایگان یا با هزینهٔ اندک منتشر کند، مطلبی بگذارید. شبکه‌های اجتماعی هم همین‌طور. این شبکه‌ها می‌توانند حتی با نام کسب‌و‌کار شما نباشند، اما اطلاعات شما را منتشر کنند.

در عین حال، اگر تنها روی شبکه‌های اجتماعی حساب کنید، می‌تواند بی‌نتیجه باشد. گوگل، به خاطر حساب اینستاگرام پربازدید، اعتباری در نتایج جستجوی خودش برای شما قائل نمی‌شود.

در بازار موتورهای جستجو، نمونه‌هایی از جستجوگر برای شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. گوگل هم اصلا عقب نیست و جستجوهای خودش در شبکه‌های اجتماعی را پیشرفته‌تر کرده است. در واقع، گوگل همیشه می‌داند که شما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارید یا نه. و این را در نتایج جستجوی خودش قطعا تاثیر می‌دهد.

چرا تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در سئو موضوع بحث بوده است؟

مَت کاتس (Matt Cutts) معروف، در ۲۰۱۰ گفته بوده که گوگل از سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی (Social Signals) برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

تاثیر شبکه های اجتماعی در رتبه‌بندی گوگل
Does Google use data from social sites in ranking? | Youtube Video

قبل‌ترش گفته است که استفاده نمی‌کند. اما ۴ سال بعد (Are pages from social media sites ranked differently?)، بیش‌تر توضیح می‌دهد که رفتار گوگل با شبکه‌های اجتماعی و سیگنال‌های سئویی مرتبط با آن‌ها چگونه است.

از توجه به ساختار سیال وب در دو دههٔ گذشته، و گسترش شبکه‌های اجتماعی، به نظر با یک موضوع جاری طرف هستیم. و این می‌تواند معادلات را به هم بزند.

در مواردی شبکه‌های اجتماعی، اجازهٔ دسترسی به خزنده‌های گوگل نمی‌دهند. گوگل هم جدا از دیگر صفحات وب، به شکل ویژه‌ای با صفحات اجتماعی برخورد می‌کند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای مصرف سئویی، باید با آگاهی از چگونگی تاثیرگذاری صورت بگیرد.

توییتر دونالد ترامپ
نمایش توییت‌های دونالد ترامپ در صفحات جستجو / یکی از اشکالی که شبکه‌های اجتماعی و گوگل، به هم مرتبط هستند.

bookmark_borderسئو و تجربهٔ کاربری

ابدا ارتباط تجربهٔ کاربری با سئو را دست کم نگیرید.

تعریف تجربه کاربری | User Experience
تعریف سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) از تجربهٔ کاربری

اصلا شما وب‌سایت دارید که چیزی را به واسطهٔ یک تجربهٔ کاربری خوب، عرضه و تبلیغ کنید. حتی اگر بنیاد خیریه داشته باشید، باز بدون تجربهٔ کاربری خوب، صدای شما شنیده نمی‌شود. موتور جستجوی گوگل، به عنوان یک سرویس، می‌خواهد واسطی باشد برای رساندن صفحات مرتبط به مخاطبی که به آن نیاز دارد.

واضخ است که در تجربهٔ کاربری، کاربر مرکزیت دارد. متخصصان تجربهٔ کاربری بهتر می‌دانند، اما از نظر من، تجربهٔ کاربری چتر بزرگی روی موجودیت یک کسب‌و‌کار می‌اندازد.

تعریف پیتر مورویل از تجربه کاربری
مسائل مرتبط با تجربهٔ کاربری، از دید Peter Morville

در تجربهٔ کاربری وب، و ارتباط مشخص آن با سئو، شما باید به سوالات فرد جستجوگر پاسخ بدهید و  او را به پاسخ‌های متناسب برسانید. تجربهٔ کاربری در سئو، یعنی چیزی که جستجو شده را به بهترین و کامل‌ترین و قابل‌استفاده‌ترین صفحهٔ مناسب برسانید. و حتی با درکِ «قصد جستجو / Search Intent»، به سوالات پس و پیش آن هم پاسخ دهید.

حوزه‌ها و اِلِمان‌های مرتبط بسیاری در تجربهٔ کاربری وجود دارند که به سئو مرتبط هستند. طراحی رابط کاربری، محتوا، معماری وب‌سایت، لینک‌دهی، دسترسی‌پذیری، نمایش و وضعیت موبایل، تنها برخی از آن‌ها هستند.

نرخ پرش (Bounce Rate)، مهم‌ترین سنجهٔ مرتبط با تجربهٔ کاربری وب‌سایت شماست.

bookmark_borderلینک سازی برای سئو

نه بک لینک خریدن مرده است و نه بک لینک ساختن. بک لینک هم‌چنان مهم‌ترین فاکتور اعتباردهی گوگل به وب‌سایت‌هاست. چگونگی و کیفیت‌سنجی أن، با آپدیت‌های الگوریتمی تغییر کرده و پیچیده‌تر شده است. اما هرگز به معنای کم رنگ شدن تاثیر بک لینک نیست.

لینک سازی، استراتژی‌ها و تکنیک‌های بسیاری دارد. در این‌جا، مفهوم استراتژی لینک سازی را مرور می‌کنم و یکی از تکنیک‌ها را تشریح می‌کنم. بسته به وضعیت رقابت و وب‌سایت شما، ممکن است اجرای همین روش، به تنهایی شما را به هدف برساند.

افزایش بازدید با خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی
بررسی تناسب افزایش عددی دامنه‌های لینک‌دهنده با افزایش ترافیک ورودی.

استراتژی لینک سازی

برای لینک سازی به تحقیقات اولیه نیاز دارید. باید بدانید رقبا چه تعداد بک لینک و با چه کیفیتی دارند. ابزارهای بسیاری قابل استفاده هستند. Ahrefs، Semrush، Majestic و Moz شاید معروف‌ترین باشند. پس از تخمین تعداد بک‌لینک‌ها، کیفیت آن‌ها را با سنجه‌هایی مثل تعداد C-Blocks IPs، Referring Domains و متریک‌هایی مثل Trust Flow و Citation Flow در وب‌سایت مجستیک، بررسی کنید.

تحقیقات باید تعداد و کیفیت بک‌لینک‌های مورد نیاز شما را مشخص کند. هم‌چنین باید بدانید در چه بازه‌ای و با چه ریتمی، بک‌لینک‌ها را افزایش دهید. باید انواع بک‌لینک‌ها را بشناسید و بدانید چه تعداد از کدام نوع و در چه زمانی نیاز دارید.

استراتژی لینک سازی، نقشهٔ راهی برای تمام تکنیک‌های اجرایی خواهد بود.

لینک سازی شبکه‌ای (شبکهٔ وبلاگ‌های اختصاصی / Private Blog Network / PBN)

لینک سازی شبکه‌ای، به اندازهٔ خود سئو عمر دارد. بله. می‌توان با ایجاد شبکه‌ای از لینک‌دهی، به وب‌سایت هدف اعتبار تزریق کرد.

در سال‌های ابتدایی سئو، اهل فن، با تهیهٔ یک سرور، یک اسکریپت و تعدادی دامنه، وب‌سایت‌هایی می‌ساختند که تنها هدفشان، لینک دادن به وب‌سایت مقصد بود. آن زمان، کیفیت‌سنجی بک‌لینک‌ها، به خوبی و پیچیدگی الان نبود. بنابراین وب‌سایت‌های بسیاری با استفاده از یک فرمول تکراری، رتبه می‌گرفتند و کسی هم جلودارشان نبود.

اما این قصه، سال‌هاست به پایان رسیده است. دیگر شبکهٔ «وبلاگ‌های» اختصاصی عبارت درستی نیست. شاید شبکهٔ «صفحات» اختصاصی صحیح‌تر باشد. اکنون می‌توان با مدل‌سازی لینک‌دهی و ایجاد صفحات گوناگون در وب‌سایت‌های مختلف، شبکهٔ مفیدی ایجاد کرد.

اما تقریبا هیچ کس نمی‌تواند با تعدادی وب‌سایت خالی از محتوا، به هدفش برسد. بیش‌ترین تعداد پنالتی‌ها (Manual Actions) بر وب‌سایت‌ها، به دلیل استفاده از بک‌لینک‌های اسپم رخ می‌دهد. بنابراین اگر آشنایی تخصصی با موضوع ندارید، تقلیل دادن سئو به لینک گرفتن از وبلاگ‌های شبکه‌ای، می‌تواند به قیمت پنالتی شدن و از دست رفتن دامنهٔ شما تمام شود.

در عین حال، این شبکه‌ها هنوز نمرده‌اند. من شخصا برای ۶ ماههٔ اول وب‌سایت، هیچ‌گاه بدون استفاده از این شبکه‌ها سئو را شروع نمی‌کنم. و گاهی به عنوان یک تکنیک بلند مدت هم از آن‌ها استفاده می‌کنم.

چگونگی ارتباط این شبکه، مشخصات فنی وب‌سایت‌ها و شیوهٔ لینک‌دهی، برخی از مواردی هستند که باید در ایجاد شبکهٔ صفحات اختصاصی مورد توجه باشند.

لینک سازی شبکه ای - شبکه خصوصی وبلاگ - PBN
یک مدل نسبتا پیشرفته از شبکهٔ لینک‌دهی

جریمه‌های گوگل

وب‌سایت‌ها به خاطر محتوای تکراری (Duplicate Content)، زیرساخت فنی نامناسب یا کیفیت پایین محتوا پنالتی یا جریمه نمی‌شوند.

اغلب اوقات دیده‌ام که کاهش اعتبار وب‌سایت، با پنالتی اشتباه گرفته می‌شود.

پنالتی گوگل در واقع به حالتی گفته می‌شود که گوگل، وب‌سایت را مقایر با قواعد و آیین‌نامه‌های خودش (Webmaster Guidelines) می‌بیند. و یک اپراتور، به صورت دستی (Manual Action)، وب‌سایت شما را جریمه می‌کند. در این حالت، پیغام مشخصی در گوگل سرچ کنسول وجود خواهد داشت که این مورد را اعلام می‌کند. وب‌سایت پنالتی شده، به کلی از نتایج جستجو حذف می‌شود و باید پس از یافتن و رفع مشکل، درخواست بازبینی برای گوگل ارسال کند.

پنالتی گوگل | جریمه گوگل | Manual Action
نمونه‌ای از پیام دریافتِ جریمهٔ دستی در گوگل سرچ کنسول

در حالت بعدی، وب‌سایت شما به دلیل رعایت نکردن اصول سئو، یا عدم تطابق با آپدیت‌های جدید، مورد کم‌لطفی گوگل قرار می‌گیرد. مثلا وب‌سایت، صفحات تکراری بسیاری دارد که باعث شده چرخهٔ اعتبار در آن با مشکل مواجه شود. گوگل شما را به این دلیل، جریمه نمی‌کند، بلکه شما هستید که شرایط مناسب را ایجاد نکرده‌اید. در این میان اگر به شکل اصولی پیش نرفته باشید، ممکن است آپدیتی از راه برسد و اوضاع را بدتر کند.

یکی از موارد رایج که موجب جریمه‌های دستی می‌شود، سیگنال‌های اسپم در رابطه با بک‌لینک‌هاست. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید دربارهٔ لینک‌سازی چه می‌کنید.

بک لینک رایگان | Free Backlink Generator
از بک‌لینک‌سازهای رایگان استفاده نکنید. اگر نتیجه‌ای داشته باشند، مثبت نیست.

رپورتاژ برای سئو

خرید و درج رپورتاژ آگهی، ممکن است به قصد افزایش آگاهی از برند، جذب مخاطبان مستقیم یا اهداف دیگر اتفاق بیفتد. بهترین نسخه، همسو کردن این اهداف با یکدیگر است.

اما از بُعد فواید مستقیم سئویی در رپورتاژها، تقریبا چیزی به جز بک لینک وجود ندارد.

در این رابطه، اشتباه رایجی در وب فارسی رخ می‌دهد.

بسیاری وب‌سایت‌ها به قصد سئو، رپورتاژهای خود را در وب‌سایت‌های بسیار گران یا رسانه‌های اسم‌دار منتشر می‌کنند؛ بدون آن‌که مقاصد بازاریابی موازی داشته باشند. به زبان دیگر، اگر تنها قصد شما از درج آگهی، بهبود رتبه‌ها در گوگل است، همیشه نیاز نیست رپورتاژها را در ایسنا، خبرآنلاین، الف و وب‌سایت‌های گران منتشر کنید. هرچند بک لینک از وب‌سایت‌های برند شده در گوگل، مزایای خودش را دارد.

شرایط صفحات وب‌سایت ناشر و سنجه‌های مرتبطی برای تصمیم‌گیری وجود دارند. نیازی نیست گران‌ترین‌ها را انتخاب کنید. تقریبا ارتباط مستقیمی به کیفیت و میزان اثرگذاری نخواهد داشت.

کیفیت بک لینک | رپورتاژ آگهی
برخی از سنجه‌های مورد استفادهٔ من، برای کیفیت‌سنجی بک‌لینک وب‌سایت‌ها

چند توصیهٔ کوتاه قبل از خرید رپورتاژ

– رپورتاژها باید به شکل بسته، اما در یک ریتم متناسب منتشر شوند.

– هیچ‌گاه ابتدای پروسهٔ سئو، بهترین زمان برای انتشار رپورتاژ نیست.

– شرایط فنی وب‌سایت و متن رپورتاژ فوق‌العاده مهم هستند و می‌توانند سرنوشت‌ساز باشند. اگر وب‌سایت به درستی در دسترس گوگل نباشد، اعتبار را بیهوده یا با حداقل بهره‌برداری تزریق خواهید کرد.

– معمولا هیچ بستهٔ از پیش آماده‌ای، دقیقا نیاز شما را برطرف نخواهد کرد.

– تعداد، ابدا ارجحیت ندارد. اصلا وارد کردن ناگهانی حجم بالایی از بک لینک به وب‌سایت، می‌تواند کشنده باشد.

– کیفیت‌سنجی وب‌سایت‌ها ممکن است کمی سخت باشد. اگر گیج شدید، با بررسی رقبا آغاز کنید.

– بدون درک سنجه‌ها و فاکتورهای معنادار، قادر به کیفیت‌سنجی دقیق نخواهید بود.

bookmark_borderمحتوا و موارد استفاده برای سئو

بسته به منابع مختلف، تعاریف متفاوتی برای محتوا وجود دارد. در کسب‌و‌کارهای ایرانی هم، محتوا و تیم محتوا تعریف واحدی ندارد. در زیر تعریف «محتوا» و «بازاریابی محتوا» را از دو منبع آورده‌ام.

محتوا چیست | What is Content
تعریف محتوا از وب‌سایت Business Dictionary
بازاریابی محتوا چیست | What is Content Marketing
تعریف بازاریابی محتوا از وب‌سایت Content Marketing Institute

اما محتوا، اینجا برای من از زاویهٔ نیازی که سئو به آن پیدا می‌کند، معنا دارد. در واقع محتوا در خدمت سئو منظور من خواهد بود.

من به هر آن‌چه که در فرم‌ها و فرمت‌های متفاوت، در صفحات وب منتشر شوند، محتوا می‌گویم. محتوا می‌تواند متنی باشد یا ویدئویی. عکس، اینفوگرافیک، صوت یا هر فرم دیگری که این روزها ساخته می‌شود.

واضح است که برای سئو به محتوا نیاز دارید. نمی‌توانید مخاطب را به ناکجا هدایت کنید. حتی وقتی همه چیز مهیا باشد، هیچ پیشرفتی بدون محتوا پایدار نخواهد بود.

گوگل، محتوا را به معنای کیفیت ژورنالیستی یا نثر روان آن نمی‌شناسد. و به نوعی، می‌شناسد! به این معنا که گوگل مستقیما به معنای کلمات و هدف محتوای شما اهمیت نمی‌دهد. بلکه، بر اساس برخورد و رفتار کاربر، سنجه‌های عددی مرتبط با کیفیت محتوا را درک می‌کند. سنجه‌های مرتبط بسیاری وجود دارند، اما برای من، هر سنجه‌ای که در ابزارهای خود گوگل وجود دارد، ارزش توجه خواهد داشت. این که مخاطب چه مدت در صفحه می‌ماند، چه می‌کند و از آن‌جا به کجا می‌رود، اهمیت حیاتی در کیفیت‌سنجی محتوای صفحه دارد.

من اینطور فکر می‌کنم که کیفیت در مقابل کمیت صفحات اولویت بسیار بیش‌تری دارد. اما اگر وب را یک فضای بی‌انتها در نظر بگیرید، هر چه تعداد صفحات هدفمند بیش‌تری داشته باشید، نماینده‌های بیش‌تری برای حضور و بروز در این فضا خواهید داشت.

بهبود محتوای موجود

یکی از شیرین‌ترین تکنیک‌های سئو برای من، بهینه‌سازی صفحات موجود وب‌سایت‌هاست. شاید چون نتیجهٔ بسیار سریعی دارد.

برای این کار، صفحات مهم وب‌سایت را دست‌چین کنید. می‌توانید از گوگل آنالیتیکس یا سرچ کنسول گوگل برای این کار کمک بگیرید. در بخش «Behavior» و زیرشاخهٔ «Site Content» گوگل آنالیتیکس می‌توانید صفحات را با فیلترها و شرایط مد نظر فهرست کنید. تعداد بازدید (Pageview) و نرخ پرش (Bounce Rate) شاید مهم‌ترین فاکتورهای سنجش باشند. بهترین صفحات را پیدا کنید.

بهترین صفحات وب سایت | گوگل آنالیتیکس
پربازدیدترین صفحات وب‌سایت یک شرکت تولیدی در بازهٔ دو ماهه / گوگل آنالیتیکس

بر اساس نتایج جستجو، هر صفحه را با صفحات رقیب در دیگر وب‌سایت‌ها مقایسه کنید. هر چه می‌توانید صفحهٔ خودی را کامل‌تر کنید. اگر در صفحهٔ رقیب ویدئو وجود دارد، شما هم باید داشته باشید. اگر متن طولانی دارد، معمولا شما هم باید داشته باشید. و به همین ترتیب. کاری کنید که هیچ صفحه‌ای از شما کامل‌تر نباشد. به این ترتیب، یکی از بزرگ‌ترین بهانه‌های بی‌توجهی را از گوگل گرفته‌اید.

ایجاد محتوای جدید

محتوای جدید باید بر اساس نیاز کسب‌و‌کار و مبتنی بر تحقیق صورت بگیرد. تحقیق کلمات کلیدی بخشی از این تحقیقات است. به قصد جستجو (Search Intent) توجه کنید و صفحات را موضوع‌بندی شده تصور کنید.

هر صفحه باید یک موضوع داشته باشد. مثلا موضوع اصلی این صفحه، ۷ سرفصل راهبردی در مدیریت سئو نام‌گذاری شده است. من با تحقیق و بر اساس دانسته‌های خودم، تلاش کرده‌ام قصد کاربر را حدس بزنم و محتوای غنی‌تری تولید کنم. مثلا در انتها، فهرستی از منابع آورده‌ام. یا در ابتدا توضیحات ضروری که تصور کرده‌ام مفید هستند را آورده‌ام.

شما می‌توانید بر مبنای جستجوی مخاطب، زنجیره‌ای از نیازهای محتوایی را درم کنید و به آن‌ها پاسخ بدهید. صفحات را بر این اساس ایجاد کنید و دائما به روز کنید. وب‌سایتی که محتوای مرده دارد، کارکرد مرده‌ای خواهد داشت.

bookmark_borderزیرساخت فنی وب‌سایت و سئوی داخلی

«راه‌اندازی» یا «بهبود وب‌سایت فعلی» دو مسیر متفاوت خواهد بود. اینجا شاید مهم‌ترین موضوع، انتخاب «سیستم مدیریت محتوا/Content Management System» باشد.

سیستم مدیریت محتوا/CMS: این سیستم‌ها، زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای تولید، ویرایش و انتشار محتوای وب‌سایت‌ها هستنند.

الف) راه‌اندازی وب‌سایت جدید

اگر کسب‌و کار تازه‌ای را آغاز می‌کنید که محتوای وب‌سایت، بالاترین اولویت را دارد، از وردپرس استفاده کنید.

انتخاب زیرساخت فنی مناسب، موضوعی خارج از این مقاله است. زیرساخت فنی، می‌تواند مبتنی بر زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگون و ساختارهای فنی متفاوت باشد. انتخاب این مشخصات، قطعا شامل فاکتورهای بسیاری خواهد بود. اما اگر وب‌سایت شما می‌تواند با نسخهٔ ساده‌ای از وردپرس فعالیت‌های اصلی و کلیدی خودش را آغاز کند، حتما به آن فکر کنید.

از خوبی‌های وردپرس گفتن، بحث مفصل دیگری می‌طلبد. اما اگر اهمیت زمان را در نظر بگیریم و به به‌روزرسانی‌های آتی فکر کنیم، در بسیاری موارد، انتخاب گزینه‌هایی غیر از سیستم‌های مدیریت محتوای آماده، می‌تواند اشتباه هزینه‌ساز و مهلکی باشد.

حتی اگر کسب‌وکار، به زیرساخت‌های فنی پیچیده‌ای نیاز داشته باشد که وردپرس از پس آن بر نمی‌آید، می‌توان به نسخهٔ اولیه فکر کرد. یک نسخه از وب‌سایت که پس از مدتی، با زیرساخت دیگری جایگزین می‌شود. این‌گونه می‌توان با یک فاصلهٔ اندک، نسخهٔ جدیدی را مبتنی بر بازخوردها و داده‌های به دست آمده تولید کرد. در شرایطی که کسب‌و کار، علم دقیقی از نیازهای فنی خود دارد، باز می‌توان با وردپرس آغاز کرد و به طور موازی، زیرساخت فنی را توسعه داد.

نکاتی که در بخش «بهبود وب‌سایت فعلی» آمده است در زمان راه‌اندازی، باید به شکل دیگری مورد توجه قرار بگیرند. راه‌اندازی یک وب‌سایت با امکانات مورد نیاز برای سئو می‌تواند گزینهٔ هزینه‌سازی باشد. اما وردپرس، به عنوان بهینه‌ترین و پر امکانات‌ترین سی‌اِم‌اِس رایگان، از ابتدا از در دوستی با موتورهای جستجو وارد می‌شود. و بسیاری مشکلات سئویی موجود در سایر سیستم‌ها را ندارد.

اگر از سطح برنامه‌نویسی و طراحی/توسعهٔ وب‌سایت‌های ایرانی، میانگین بگیریم، قطعا به این نتیجه می‌رسیم که راه‌اندازی یک وب‌سایت وردپرسی بدون کوچک‌ترین تنظیمات و فعالیتی، نتیجهٔ سئویی بهتری نسبت به اغلب وب‌سایت‌ها خواهد داشت. چه هزینه‌های زمانی و مالی که در مسیر تولید سیستم مدیریت محتوای اختصاصی، باعث فلج شدن فعالیت‌های بازاریابی نشده است.

داده‌های Builtwith از وب‌سایت‌های وردپرسی در دنیا
داده‌های Builtwith از وب‌سایت‌های وردپرسی در دنیا / بیش از ۲۷ میلیون وب‌سایت فعال

برای مثال، وب‌سایت‌های کاله یا زر ماکارون طراحی و کاربری خوبی دارتد. که با وردپرس ساخته شده‌اند. هرچند نکات مربوط به سئو، در آن‌ها چندان لحاظ نشده است. از سایت‌های وردپرسی فوق‌العاده بهینه شده برای سئو، نمونه‌های خارجی زیادی وجود دارد. مثلا WP Beginner، Yoast، Variety یا TechCrunch.

انتخاب دامنه و سئو

دامنهٔ مورد نظرتان را به خاطر سئو کنار نگذارید. این که یک دامنه، حاوی کیورد مرتبط با کسب‌و‌کار شما باشد، می‌تواند به شکل بسیار جزئی اهمیت داشته باشد. اما انتخاب دامنه ابعاد بزرگ‌تری دارد که کفهٔ سنگین‌تری برای تصمیم‌گیری ایجاد می‌کنند.

ولی رعایت کردن چند نکته از لحاظ سئویی مفید خواهد بود:

– کوتاهی دامنه: هر چه ممکن است دامنه را کوتاه انتخاب کنید.

– پینگیلیش‌نویسی و دامنه‌های فارسی: به جز نام برند، کلمات را به هیچ‌وجه پینگیلیش به کار نبرید. استفاده از دامنه‌های فارسی به طور کلی توصیه نمی‌شود. از دید سئویی، هر زبانی به جز انگلیسی، انتخاب اشتباهی برای دامنه به نظر می‌رسد.

– خط فاصله: حتی‌الامکان از خط فاصله (-) استفاده نکنید. اما اگر دامنه با خط فاصله بهتر خوانده می‌شود، می‌توان چشم‌پوشی کرد و اهمیت بالایی ندارد.

– پسوند دامنه‌ها: با استفاده از پسوندهای بسیار جدید مثل Business و Doctor، ممکن است مشکلاتی در ابزارهای سئو داشته باشید که قطعا به مرور برطرف خواهند شد. اما پسوند دامنه‌ها اولویت چندانی برای سئو ندارند.

پسوند .com مطمئن‌ترین انتخاب به نظر می‌رسد. اما دامنه‌های محلی هیچ مشکلی ندارند. در زمانی که وب‌سایت‌های چندزبانه یا با مخاطبان غیر ایرانی دارید، ممکن است استفاده از .com انتخاب درست‌تری باشد.

– ساب‌دامنه‌ها: به طور کلی به جای ساب‌دامنه‌ها، از فولدرها استفاده کنید. استفاده از ساب‌دامین‌ها می‌تواند پیچیدگی‌های آماری و عملیاتی برای سئو ایجاد کند. بنابراین بهتر است از  mehdi.com/blogs به جای blog.mehdi.com استفاده شود.

– سن دامنه و خرید دامنه‌های قدیمی: هیچ‌گاه به خاطر سئو، دامنه‌های قدیمی را نخرید. سن دامنه مهم است و در برخی موارد، فاکتور مهمی محسوب می‌شود. اما عمر دامنه، یکی از حدودا ۲۰۰ فاکتور سئو است. از طرفی ممکن است دامنهٔ مشکل‌داری بخرید که امکان استفاده از آن را نداشته باشید.

تعداد دامنه های اینترنت
تعداد و پراکندگی دامنه‌ها در اینترنت / ۲۸ اسفند ۹۸ / داده‌ها از Domain Name Stats

ب) بهبود وب‌سایت فعلی

ارزشش را دارد؟ به این سوال پاسخ بدهید و از یک متخصص مشورت بگیرید. برخی اوقات، راه‌اندازی وب‌سایت جدید گزینهٔ منطقی‌تری‌ست.

اگر تصمیم بر بهبود وب‌سایت فعلی گرفتید، می‌توانید این فهرست را مد نظر قرار دهید:

 • ساختار لینک‌ها / URL Structure
 • سرعت وب‌سایت / Page Speed
 • نسخهٔ موبایل با یا بدون اَمپ (Mobile Version / Accelerated Mobile Pages)
 • نقشهٔ سایت / HTML and XML Sitemap
 • لینک‌دهی داخلی / Internal Linking
 • داده‌های ساختار یافته / Structured Data
 • بهینه‌سازی تصاویر و تگ جایگزین / Image Optimization and Its Alt Tag
 • متا تگ‌ها / Meta Tags
 • تگ‌های اِچ/ H Tags
 • تگ نو-ایندکس / No-Index Tag
 • محتوا یا صفحات تکرای / Duplicate Content or Pages
 • لینک‌های شکسته / Broken URLs
 • بررسی ریدیرکت دامنه/ Domain Address Redirect
 • بررسی ریدیرکت‌های صفحات / Page Redirects
 • فایل دستورها به روبوت‌ها / Robots.txt File
 • تگ کَنونیکال / Canonical Tag
 • گواهی اِس‌اِس‌اِل / SSL Certificate
 • + گوگل سرچ کنسول و آنالیتیکس / Google Analytics and Search Console